Bentoniczny czy bentosowy?

Chciałabym się dowiedzieć, którego z tych przymiotników powinnam używać: bentoniczny czy bentosowy? Studiuję na Wydziale Geologii UW i spór w tej sprawie od lat pozostaje nierozstrzygnięty. Wyróżniamy plankton, nekton i bentos; tzn. organizmy planktoniczne, nektoniczne i…?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Spór terminologiczny powinni rozstrzygnąć specjaliści w danej dziedzinie. Ja mogę powiedzieć jedynie, że słownik języka polskiego (dostępny choćby tu wskazuje, że oba przymiotniki odnoszą się do rzeczownika bentos (‘organizmy roślinne i zwierzęce zamieszkujące dno zbiorników wodnych’). W wypadku bentosowego jest to oczywiste – przyrostek -owy standardowo służy do tworzenia przymiotników. Forma bentoniczny powstała, jak podaje Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego przez analogię do planktoniczny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski