Berkowicz

Czy Berkowicz to żydowskie nazwisko?
Berkowicz może być nazwiskiem żydowskim i pochodzić od używanego wśród Żydów imienia Berek, np. Berek Joselewicz. Zdrobnienie Berek jest notowane w wykazie imion żydowskich, a wywodzi się od podstawy Ber. Występowało zwykle jako Dow-Ber. Ber jest tłumaczeniem hebrajskiego Dow 'niedźwiedź'. Imię to było używane jako imię religijne, łaciński odpowiednik tego imienia, to Ursyn. Nazwisko jest utworzone na wzór polskich nazwisk odojcowskich, pochodzenie od ojca sygnalizował przyrostek -owicz, np. Jankowicz.
Ale nikt nie jest w stanie udowodnić bez znajomości etnosu pochodzenia wielu nazwisk noszonych przez Żydów. Nazwisko Berkowicz równie dobrze mógł nosić Polak, gdyż berek mogło być przezwiskiem od osoby goniącej w grze w berka (od gwarowego berek 'niski, krępy, wytrzymały koń'). Przezwiska są podstawą wielu polskich nazwisk.
Żydzi noszą nazwiska przede wszystkim niemieckie, ale też polskie litewskie, rosyjskie również pochodzące od hebrajskich imion. Współczesnie żyje w Polsce koło 350 Berkowiczów. Trudno przypuścić, aby wszyscy byli pochodzenia żydowskiego. „Typowe” nazwiska żydowskie to, jak wiadomo: Blumenthal, Rosenzweig, Rosenthal (o różnej grafii).
Aleksandra Cieślikowa, prof., Instytut Języka Polskiego PAN