Beskidy i Bieszczady

Dzień Dobry,
bardzo proszę o podanie etymologii nazw pasm górskich – Bieszczady i Beskidy. Z góry dziękuję,
Elżbieta
Odpowiem, cytując fragment Słownika etymologicznego nazw geograficznych Polski Marii Malec (PWN, 2003): „Przypuszcza się, że obydwie nazwy (Beskidy i Bieszczady) są etymologicznie pokrewne, wywodzą się z pierwotnych form *b(i)eskyd (z czego Bieskid- // Beskid-) i *b(i)esked (z czego Bieszczad-). Nazwom tym odpowiada średnio-dolno-niemieckie beschet (czytaj besket) i skandynawskie besked o znaczeniu 'rozdział, rozdzielenie, rozłączenie”'. W dalszym ciągu autorka wyjaśnia, że chodzi o rozdział w znaczeniu działu wodnego.
Mirosław Bańko