Bezpieczny

Skąd wzięła się cząstka bez- w wyrazie bezpieczeństwo? Czy bez pieczy jest bezpieczniej?
Przymiotnik bezpieczny powstał od wyrażenia bez pieczy znaczącego ‘bez opieki, bez troski o coś’ (piecza to ‘opieka’). Dziś, jak wiadomo, bezpieczny oznacza coś innego – ktoś, kto jest bezpieczny, nie jest zagrożony, może być spokojny o swoje samopoczucie. „Łącznikiem” między tym – współczesnym – znaczeniem a znaczeniem dawnym (‘bez troski’) jest taki sposób używania tego słowa, w którym wskazywano na to, że można o kogoś być spokojnym, można pozostawić tę osobę bez opieki. Można kogoś pozostawić bez opieki, można się o kogoś nie troszczyć, bo – ta cecha wysuwa się na pierwszy plan w obecnym bezpiecznym – jest niczym niezagrożony.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski