Bibliografia podmiotowa

Szanowni eksperci,

bibliografia w publikacji jest podzielona na dwie części – materiały źródłowe i opracowania, w pierwszej archiwalia, dokumenty, listy, itp., w drugiej publikacje. Gdzie należy umieścić np. opublikowane pamiętniki? Z jednej strony jest to materiał źródłowy, lecz z drugiej, jako publikacja, jakoś już opracowany?

Z poważaniem

Iwona

Pamiętniki – podobnie jak inne dokumenty życia osobistego (listy, wyznania, autobiografie czy dzienniki) – są traktowane zazwyczaj jako źródła pierwotne i w konsekwencji umieszczane w bibliografii podmiotowej. Opracowanie edytorskie pamiętników nie zmienia ich funkcji. Jeśli w przywołanej w pytaniu publikacji były obiektem analiz i interpretacji, należy je umieścić w wykazie bibliograficznym obok innych dokumentów źródłowych.

Adam Wolański