Biblioteka (imienia) Świętego Józefa

Proszę o informację która forma jest poprawna: Biblioteka sw Józefa, czy Biblioteka im .sw Józefa.

Proszę także o uzasadnienie poprawności.

Z wyrazami szacunku.

Bożena Ziolkowska

Obie formy nazwy – to jest z rzeczownikiem imienia i bez niego – są poprawne i spotykane. Nazwy pozbawione przywołanego tu rzeczownika przyjęły się, ponieważ odbiorcy rozumieją, że nazwa własna osobowa wskazuje patrona, a nie np. właściciela, do którego należy instytucja określana przez rzeczownik pospolity typu: biblioteka, apteka, fundacja, księgarnia itp., por.

Fundacja Świętego Józefa,

Księgarnia św. Jana Bosko,

Apteka św. Łukasza.

Adam Wolański