Biernik czy dopełniacz?

Moje pytanie dotyczy używania słów w bierniku w połączeniu z wyrazami, z którymi zdaje się łączyć forma dopełniacza, jak np.:
1. użyć mikser (zamiast: użyć miksera)
2. dotknąć ekran (zamiast: dotknąć ekranu)
3. próbować wspinaczkę (zamiast: próbować wspinaczki).
Zdarza się nawet użycie biernika z zaprzeczeniami (np. nie pamiętać datę)! Odnoszę niestety wrażenie, że przez osoby wypowiadające tego typu zwroty jest to traktowane jako przejaw starannego użycia języka. Która forma jest poprawna?
We wszystkich wymienionych przykładach powinien wystąpić dopełniacz: użyć miksera, dotknąć ekranu, próbować wspinaczki (oraz nie pamiętać daty). Biernik tu nie jest poprawny, nawet w użyciach potocznych.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski