Biernik zaimka ta

Szanowna Poradnio,

zwracam się z pytaniem o zaimek do rzeczownika ilość w bierniku, tą ilość czy tę ilość? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem,

N. Kardasz

Szanowna Pani,

formą poprawną i staranną jest (Czytam tę książkę, Weźmy tę ilość) – jest to jedyna dopuszczalna forma w tekstach pisanych i starannych mówionych. Na niższym poziomie normy językowej (w tzw. normie użytkowej) dopuszcza się formę – może ona wystąpić tylko w tekstach mówionych, i to potocznych, niestarannych.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski