Birma czy Mjanma?

Dzień dobry!

Która nazwa jest prawidłowa: Birma czy Mjanma? Dlaczego nadal używa się nazwy Birma? Przecież nikt obecnie nie mówi Rodezja na Zimbabwe. Chciałbym też zapytać o stolicę tego kraju. Dlaczego  Rangun, skoro czyta się [jangun]? I czy  Nayipidaw otrzyma łatwiejszą formę zapisu?

Szanowny Panie,

zgodnie z kodyfikacją przyjętą przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Kraju oraz zaleceniami MSZ państwo, o które Pan pyta, nosi nazwę Mjanma / Republika Związku Mjanmy. Stolicą tego kraju jest Naypyidaw (nazwa nieodmienna), w transliteracji: Nepyidaw.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski