Błąd w zasadach interpunkcji?

Szanowni Państwo,
mam pytanie odnośnie do jednej z reguł zapisanych w słowniku ortograficznym. Chodzi o zasadę dotyczącą użycia przecinka przed spójnikami połączonymi z zaimkami i przysłówkami (90.E.1) – dlaczego w podanych przykładach w większości przypadków są połączenia spójnika i partykuły? Gdzie jest błąd? Reguła powinna obejmować też partykuły?
Z wyrazami szacunku
Alicja Kloska
Myślę, że to, co Pani rozpoznaje jako partykułę, redaktor zasad interpunkcji nazwał przysłówkiem. Granica między partykułami a przysłówkami nie jest wyraźna, wiele napisano o tym, jak ją wytyczyć, a i tak niektórzy autorzy wolą jej w ogóle nie przeprowadzać i mówią ogólnie o tzw. partykuło-przysłówkach. Rzecz jasna, chodzi tu tylko o przysłówki nieodprzymiotnikowe, te bowiem, które pochodzą od przymiotników, zazwyczaj wyodrębniają się wyraźnie.
Reguła regule nierówna, a ta, do której się Pani odwołała, to interpunkcyjna szkoła wyższa. Przykłady, którymi ją zilustrowano, też są nierówne. Jestem przekonany o potrzebie użycia przecinka w pierwszym z nich, pozostałe trzy natomiast są bardziej subtelne i przez to bardziej dyskusyjne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski