Blisko

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź na pytanie, jak poprawnie napisać:
Blisko piętnastu lat czy Blisko piętnaście lat? W Google spotykała zarówno pierwszą, jak i drugą wersję.
Słowo blisko pełni trzy funkcje gramatyczne – jest przysłówkiem oznaczającym ‘w małej odległości od czegoś / w małym odstępie czasowym’ (Dom był już bardzo blisko, Zima już blisko), jest przyimkiem wskazującym na małą odległość / niewielki odstęp czasowy (Szkoła była blisko domu, Im bliżej wakacji, tym mniej pracy) oraz jest partykułą o znaczeniu ‘niespełna, prawie’ (Do domu jest blisko kilometr, Pracował tam blisko dwa lata). W interesującym Panią zdaniu mamy do czynienia z trzecim użyciem – tu blisko wymaga biernika (Zużył blisko jedną tonę materiału, Nie było go blisko piętnaście lat), choć w przy niektórych czasownikach użyjemy dopełniacza (Brakowało mu blisko piętnastu lat do emerytury).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski