Blurb

Czy poprawne jest stwierdzenie: osoba, która napisała blurb na okładkę? Czy wystarczy samo osoba, która napisała blurb? W definicjach tego słowa wskazuje się, że taki opis zazwyczaj znajduje się na okładce. Nie wiem czy w definicji tego słowa znajduje się już informacja, gdzie taki opis się umieszcza. I czy wyrażenie blurb na okładce nie jest masłem maślanym.

Blurb to krótki tekst zachęcający do przeczytania książki, umieszczany zwykle (lecz nie zawsze) na okładce. Wyrażenie blurb na okładce niekoniecznie więc jest pleonazmem. Ponadto słowo blurb  jest na tyle jeszcze nieznane, że określenie na okładce / na okładkę bywa do niego dodawane, by wypowiedź była zrozumiała. Więcej o blurbie (także pod względem poprawnościowym) pisał prof. Mirosław Bańko w poradzie z 2013 r

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski