Boją się podjąć działania

Szanowni Państwo,

która wersja zdania jest poprawna i dlaczego: „Policjanci boją się podjąć konkretnych działań” czy „Policjanci boją się podjąć konkretne działania”? Bardzo proszę o wyjaśnienie i rozwianie moich wątpliwości. Z góry dziękuję.

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami

Dominik

Użycie dopełniacza w takich zdaniach nie wynika z żadnej ogólnej reguły i jest stosunkowo rzadkie. Nowy słownik poprawnej polszczyzny ilustruje tę kwestię przykładami: „Baliśmy się nawet ruszyć jego pióro” i „Baliśmy się nawet ruszyć jego pióra”. Drugą z tych konstrukcji ocenia jako rzadką, co w konfrontacji z Narodowym Korpusem Języka Polskiego okazuje się trafną oceną.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski