Bomba facet

Bomba facet
24.04.2019
24.04.2019
Dzień dobry!
Chciałabym zapytać, czy słowo bomba, traktowane jako przydawka, można pisać rozłącznie i bez dywizu z określanym rzeczownikiem, np. bomba facet tak jak zuch dziewczyna.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Jedynym logicznym zapisem jest bomba facet – gdzie bomba jest przydawką. Zapis z łącznikiem wskazywałby na równorzędność członów, co trudno sobie wyobrazić (‘facet i bomba jednocześnie’). Zapis łączny jest niemożliwy, bo bomba nie jest przedrostkiem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
 1. 24.04.2019
  Szanowni Państwo,
  mam wątpliwości co do porady językowej dotyczącej wyrażenia bomba facet. Według prof. Katarzyny Kłosińskiej zastosowanie ma pisownia rozłączna, a zapis z dywizem jest niedopuszczalny, ponieważ wskazywałby na równorzędność członów, co trudno sobie wyobrazić. Rzecz w tym, że łącznik stosuje się nie tylko w przypadku równorzędności członów (reguła 51.1), lecz także w zestawieniu członów znaczeniowo nierównorzędnych, gdy kolejność tych członów została przestawiona (reguła 51.2). Wydaje mi się, że właściwa jest pisownia bomba-facet, ponieważ doszło tu do przestawienia członów, tj. człon określany (facet) jest poprzedzony przez człon określający (bomba). Wyrażenie bomba-facet budzi zresztą natychmiastowe skojarzenie z herod-babą i cud-dziewczyną (pisanymi z łącznikiem), które są przecież przywołane jako przykłady zastosowania reguły 51.2.
  Z wyrazami szacunku

  Tomasz Kulicki
 2. 24.04.2019
  Oczywiście, przyznaję rację autorowi dopisku, jak również dr. Maciejowi Malinowskiemu. Przepraszając za chwilową niedyspozycję umysłową, która mnie dopadła, gdy przygotowywałam odpowiedź, wycofuję się (z pokorą) ze swojego stanowiska.

  Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego