Bożek

Mam problem z dobraniem właściwego przypadku:

1.  Ekstremiści zamierzali zniszczyć bożki / bożków.

2.  Przeszkodzono im i nie zniszczyli bożki / bożków.

Jak sprawa będzie się miała z  posągami? Tutaj raczej podejrzewam, że poprawnie będzie:  Ekstremiści zamierzali zniszczyć posągi. A jak będzie w tym przypadku:

3.  Przeszkodzono im i nie zniszczyli posągi / posągów.

Czasownik zniszczyć łączy się z biernikiem (kogo, co?), a ten dla rzeczownika bożek w liczbie mnogiej może mieć postać równą mianownikowi (bożki) lub równą dopełniaczowi (bożków). A zatem poprawne są obie wersje zdania 1: Zamierzano zniszczyć bożków oraz Zamierzano zniszczyć bożki

Jeśli chodzi o zdanie 2, to tu musi wystąpić dopełniacz, wymagany przez czasownik z negacją (nawet jeśli jest to negacja pośrednia, tzn. jeśli nie jest zanegowany czasownik, który łączy się bezpośrednio z rzeczownikiem). Poprawnie zatem to: Nie zdążyli zniszczyć bożków. Podobnie jest w zdaniu 3: Nie zniszczyli posągów

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski