Bozia

Dzień dobry, zastanawiam się, jaka jest etymologia słowa bozia? Czy jest/był to regionalizm? Ciekawi mnie, dlaczego tak zaczęto określać Boga (a może Matkę Boską?), a niestety nie potrafię znaleźć tych informacji.

Szanowna Pani,

Bozia to potoczne (używane szczególnie w komunikacji z dziećmi) określenie Boga i Matki Bożej. Wyraz ten (użyty w tym znaczeniu) piszemy od wielkiej litery (np. pomódl się do Bozi, nie dała Bozia rozumu). Rzeczownik bozia oznacza także medalik z wizerunkiem Matki Boskiej (a także Chrystusa lub któregoś ze świętych, co zdarza się zdecydowanie rzadziej, jak można sądzić) -- w tym znaczeniu pisany jest małą literą.

Słowo to powstało w wyniku nałożenia tabu na nazwę Bóg (wyrażonego choćby w drugim przykazaniu), podobnie jak to się stało z wykrzyknikiem jejku! / jeju! „zastępującym” formę Jezu!. Rzeczownik Bozia, ze względu na obecność miękkiej spółgłoski, nieco przypomina zdrobniałe imiona (Kasia, Kazia, Stasia itd.), przez co nazwana nim istota wydaje się bliższa, przystępniejsza zwykłemu człowiekowi. Myślę, że ten czynnik sprawił, że wyraz ten jest używany w rozmowach z dziećmi.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski