Bracia Karamazow czy Karamazowowie?

 
Bracia Karamazow czy Karamazowowie?
30.10.2012
Dzień dobry.
Interesuje mnie sens odmiany Bracia Karamazow. Czy tytuł powieści F. Dostojewskiego nie powinien brzmieć Bracia Karamazowowie? Czy istnieje jakaś różnica w odmianie, gdy mamy na myśli rodzeństwo, a innym razem małżeństwo osób o takim nazwisku?
Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Redakcję.
Trzeba przyznać, że wzorcową formą powinno być Bracia Karamazowowie. Co prawda, podręczniki poprawnościowe akceptują też formy typu bracia Grimm, jednak Wielki słownik poprawnej polszczyzny zaznacza, że jest to forma zaledwie „dopuszczalna”. Rzecz jasna, bez wyrazu bracia (państwo itp.) może wystąpić tylko forma Karamazowowie.
Różnic w odmianie pomiędzy formami oznaczającymi rodzeństwo lub małżeństwo nie ma. Wspomniany słownik akceptuje nieodmienność nazwisk w takich kontekstach, ale tylko obcych.
Faktem jest jednak, że wszystkie cztery polskie przekłady powieści noszą tytuł Bracia Karamazow, co oznacza, że taka forma jest mocno ugruntowana, a próby zmienienia jej są skazane na niepowodzenie.
Jan Grzenia
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!