Bracia Karamazow czy Karamazowowie?

Dzień dobry.
Interesuje mnie sens odmiany Bracia Karamazow. Czy tytuł powieści F. Dostojewskiego nie powinien brzmieć Bracia Karamazowowie? Czy istnieje jakaś różnica w odmianie, gdy mamy na myśli rodzeństwo, a innym razem małżeństwo osób o takim nazwisku?
Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Redakcję.
Trzeba przyznać, że wzorcową formą powinno być Bracia Karamazowowie. Co prawda, podręczniki poprawnościowe akceptują też formy typu bracia Grimm, jednak Wielki słownik poprawnej polszczyzny zaznacza, że jest to forma zaledwie „dopuszczalna”. Rzecz jasna, bez wyrazu bracia (państwo itp.) może wystąpić tylko forma Karamazowowie.
Różnic w odmianie pomiędzy formami oznaczającymi rodzeństwo lub małżeństwo nie ma. Wspomniany słownik akceptuje nieodmienność nazwisk w takich kontekstach, ale tylko obcych.
Faktem jest jednak, że wszystkie cztery polskie przekłady powieści noszą tytuł Bracia Karamazow, co oznacza, że taka forma jest mocno ugruntowana, a próby zmienienia jej są skazane na niepowodzenie.
Jan Grzenia