Brak wcięcia akapitowego po tytule

Szanowni Państwo,
czy często spotykane zalecenie dotyczące niewcinania pierwszego akapitu rozdziału jest rzeczywiście trafne? Czy nie jest to po prostu modne (chwilowe?) przejęcie zwyczaju anglosaskiego? Moim zdaniem zaburza ono symetrię układu akapitów. W polskich publikacjach, zwłaszcza tych starszych, wcina się wszystko. Czy wobec tego istniała kiedyś jakaś inna norma?
Pozdrawiam
Mirosław Płoski
Zalecenia normatywne odnoszące się do przywołanej tu sytuacji mają charakter wariantywny (por. np. Edycja tekstów, s. 26). Wcięcia akapitowego MOŻNA nie stosować w pierwszym wierszu tekstu następującym po każdym tytule wewnętrznym tekstu (tudzież odstępie), lecz MOŻNA również tego rodzaju akapit składać z wcięciem.
Niewycinanie pierwszego akapitu ma silne uzasadnienie funkcjonalne. Rolą wcięcia jest bowiem wizualne zaznaczenie początku akapitu – „pierwsze” akapity po tytułach są widoczne właśnie z tego powodu, że są pierwsze, i dlatego nie wymagają dodatkowego wyróżnienia.
Trudno omawiane tu zjawisko uznać za modne i chwilowe. Rzeczywiście zostało zapożyczone z publikacji anglosaskich, lecz przyjęło się w polskim edytorstwie ponad 30 lat temu i nadal trzyma się mocno. Jeśli osoba zajmująca się składem i łamaniem publikacji uznaje tę konwencję za mniej estetyczną, może – oczywiście w porozumieniu z redaktorem i/lub wydawcą publikacji – stosować w pierwszych akapitach wcięcia.
Adam Wolański