Brak zgodności czasów

Proszę o poradę dotyczącą użycia czasu w zdaniach złożonych podrzędnie. Spotykam się często z brakiem konsekwencji. W zdaniu nadrzędnym zastosowany zostaje czas przeszły, ale w podrzędnym – teraźniejszy, choć logika każe zachować konsekwencję.
W polszczyźnie nie obowiązuje zasada zgodności czasów, taka jak występuje w innych językach, np. francuskim czy angielskim. Po polsku możemy łączyć ze sobą różne czasy, co jest uzależnione wyłącznie od sensu. Poprawne są zatem zdania z różnymi konfiguracjami, np.:
Mimo że wczoraj bardzo zmarzłam, jestem całkiem zdrowa – czas przeszły w zdaniu podrzędnym + czas teraźniejszy w zdaniu nadrzędnym;
Zamówił sobie kawę, bo nie lubi herbaty – czas przeszły w zdaniu nadrzędnym + czas teraźniejszy w zdaniu podrzędnym,
Zamówię kawę, bo herbatę piłem przed godziną – czas przyszły w zdaniu nadrzędnym + czas przeszły w zdaniu podrzędnym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski