Brak zgody między panami a panią

Szanowni Państwo,
porządkując i ujednolicając nazewnictwo w muzealnym inwentarzu, natrafiliśmy na taki oto językowy dylemat. Kością niezgody stał się bowiem zapis podstawka i nadstawka kowalskie. Koledzy upierają się przy powyższym zapisie, posługując się następującym przykładem: Dorota i Krystyna Kowalskie. Ja natomiast twierdzę, że powinien on brzmieć: podstawka i nadstawka kowalska, z uwagi na utrzymanie związku zgody pomiędzy częściami zdania.

Z wyrazami szacunku
Czytelniczka
No właśnie zachowanie zgody wymaga, by przydawka (w tym wypadku: kowalski) uzgadniała swą formę z formą wyrazu lub wyrażenia określanego. Ponieważ mamy tu do czynienia z dwoma rzeczownikami (podstawka i nadstawka), to przymiotnik – który określa oba z nich – powinien stać w liczbie mnogiej. Koledzy mieli więc rację…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski