Brak żony stanu

Jak brzmi żeńska forma lub żeński odpowiednik męża stanu?
Kobieta, którą uważamy za wybitnego polityka lub dyplomatę, jest mężem stanu, tak jak kobieta, którą wybrano, by reprezentowała jakichś ludzi, to mąż zaufania, a także – tak jak kobieta, która uratowała naród, to mąż opatrznościowy.
Nazwa mąż jest tu elementem frazeologizmów i nie ma znaczenia związanego z męskością (zresztą, i współcześnie mąż to już nie ‘każdy mężczyzna’, lecz tylko ‘poślubiony przez kogoś mężczyzna’), lecz dawne – odnoszące się do człowieka w ogóle.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski