Bruno Łesiów

Jak odmienić w poniższym zdaniu Bruno Łesiów: „Pomyłkę przypisano Brunowi… ”?
Nie Brunowi, tylko Brunonowi. Nazwisko Łesiów odmienia się zaś jak Kraków, w celowniku Łesiowowi.
Podobnie do Brunona odmieniają się – na wzór łaciński – Hugo, Gwido, Otto, Plato, Cycero. Niektóre z nich w mianowniku częściej mają zakończenie -on, powstałe przez analogię do pozostałych przypadków.
Nazwiska typu Łesiów czy Maćków genetycznie znaczą 'syn Łesia, 'syn Maćka'. Z pochodzenia są przymiotnikami, odmienianymi według starej odmiany rzeczownikowej. Nazwą dzierżawczą jest także Kraków, etymologicznie 'gród Kraka'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski