Brześć Kujawski – dziś brzeski, dawniej: brzesko-kujawski

Szanowni Państwo,

Dlaczego pisownia przymiotnika od Brześć Kujawski w poradzie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Staropolszczyzna-w-wersji-audio;13996.html (i pod podanym tam linkiem) to brzesko-kujawski, tzn. z łącznikiem? Wydaje mi się, że tak byłby zapisywany przymiotnik od złożenia członów równorzędnych typu Brześć-Kujawy. A może to jakiś historyczny zapis?

W Wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części rzeczony przymiotnik ma w ogóle postać brzeski.

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Autor wspomnianej porady, dr Artur Czesak, nawiązał do nazwy źródła historycznego z I połowy XIV wieku: Księgi Sądowe Brzesko-Kujawskie. Współczesnym przymiotnikiem od nazwy Brześć Kujawski jest brzeski.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski