Bubishi

Szanowni Państwo,

chciałabym dowiedzieć się jakiego rodzaju jest japońskie słowo "Bubishi".

Łączę wyrazy szacunku

Olga Świder

Wyraz Bubishi – będący tytułem japońskiego podręcznika sztuk walki – pozostaje w polszczyźnie nieodmienny i najbezpieczniej będzie wybrać dla niego rodzaj nijaki jako neutralny. Dzieje się tak w wypadku wielu zapożyczeń zakończonych w wymowie na [i], por. np. (to) dementi, kepi, potpourri, jury (wym. [żiri]).

Adam Wolański