Budowa składniowa wypowiedzeń

Proszę o podpowiedź w związku z budową poniższych zdań złożonych. Jak nazwać podane wypowiedzi? Wyruszył w drogę, aby zwiedzić pobliskie muzea. Ponieważ rozpętała się ulewa, odwołano wyścigi motocyklowe.

Dziękuję,

pozdrawiam

Jeśli chodzi o budowę składniową przytoczonych wypowiedzeń, to mamy tu do czynienia ze zdaniami złożonymi podrzędnie. Człon aby zwiedzić pobliskie muzea to zdanie podrzędne okolicznikowe celu (w jakim celu wyruszył w drogę?). Z kolei człon ponieważ rozpętała się ulewa to zdanie podrzędnie okolicznikowe przyczyny (z jakiej przyczyny odwołano wyścig?).

Adam Wolański