Bukowo, Bukowina, Mąkolno i Paczków

1.Skoro nazwy miejscowości: Bukowo i Bukowina pochodzą od drzewa buk, to skąd pochodzi różnica między ich zakończeniami?
2.Skąd pochodzą nazwy miejscowości Mąkolno i Paczków?
ad 1. Jest bardzo wiele nazw, które mają w podstawie buk, ale różne zakończenia. Nie będę ich wszystkich wymieniać: Bukowa, Bukowe, Bukowiec, Bukówka, Bukówek itd. Sposób tworzenia zależy od zwyczajów lokalnych (nazewniczych), czasu powstania nazwy i miejsca (geografii). Wymieniona Bukowina pochodzi od wyrazu bukowina oznaczającego las bukowy. Wsi o nazwie Bukowo jest 13. Etymologie nie są jednakowe, niektóre odnoszą się do wcześniejszych nazw niemieckich. Najczęściej Bukowo pochodzi od przymiotnika bukowy, co znaczy, że w okolicy były buki, ale może nie las.
ad 2. Paczków, w woj. opolskim, miasto notowane od XIII wieku. Nazwa utworzona przyrostkiem -ów dawniej -ow (oznaczającego założyciela albo właściciela) od nazwy osobowej Paczek, a ta nazwa jest zdrobnieniem od staropolskiego imienia złożonego Pakosław, a to od prasłowiańskiego pak- `silny' i -sław `sława'.
Mąkolno leży niedaleko Koła, dawne woj. konińskie. Notowane od XIV wieku w różnych postaciach, dlatego etymologia nie jest pewna. Zapisy stare są Mokolino, Mkolino, Mikolino, Mankolino. Nazwa pochodzi albo od nazwy osobowej Mikoła, która była różnie wymawiana i zapisywana, albo od nazwy os. Mąkoła, Mękoła + przyrostek -ina, który przeszedł w -na. Był to przyrostek oznaczający, że wieś tę założył (albo był właścicielem) – Mikoła lub Mąkoła.
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków