Bursa

Szanowna Poradnio,
proszę o etymologię oraz wszystkie znaczenia występujące dotychczas w polszczyźnie wyrazu bursa.

Pozdrawiam
Stratos Vasdekis
Bursa wywodzi się z łacińskiego bursa ‘worek, sakiewka’, a na jej rozwój znaczeniowy w polszczyźnie miał też wpływ język francuski, w którym bourse to ‘giełda’.
Dziś bursa to instytucja, w której mieszkają uczniowie chodzący do szkoły poza miejscem stałego zamieszkania – dawna nazwa internatu. W dawnej polszczyźnie wyraz ten miał więcej znaczeń – oznaczał (zgodnie z łacińskim źródłem) sakiewkę na pieniądze. Był też nazwą składkowej zabawy karnawałowej (to znaczenie powstało jako metonimia poprzedniego: ‘sakiewka’ ‘zawartość sakiewki’ ‘coś, co jest organizowane za zawartość sakiewki’). W pewnym okresie odnosił się też (pod wpływem języka francuskiego) do giełdy.
Współczesne znaczenie ‘mieszkanie dla uczniów’ wywodzi się, oczywiście, od znaczenia ‘sakiewka na pieniądze’. Aby bursy mogły powstać, hojni mieszkańcy miasta musieli się na nie złożyć.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski