By czy żeby?

Dzień dobry,

zauważyłam, że w pracy często na pytania: „Czy dokumenty dotarły?” odpowiadam: „Nie widzę by dokumenty dotarły”. Zaczęłam mieć wątpliwości czy zdanie to jest poprawne. Kolega sugerował abym zamieniła „by”" na „żeby”. Czy takie użycie „by” jest poprawne?

Szanowna Pani,

w przywołanych przez Panią konstrukcjach poprawne jest zarówno żeby, jak i by, a oprócz tego ażeby. Powiemy zatem: Nie sądzę, żebyś to wiedział, Nie sądzę, byś to wiedział, Nie sądzę, abyś to wiedział; Nie widzę, żeby coś się zmieniło, Nie widzę, by coś się zmieniło, Nie widzę, ażeby coś się zmieniło. Nie ma między nimi różnicy znaczeniowej, różnią się jedynie pod względem stylistycznym: żeby wydaje się najbardziej potoczne, by — w miarę neutralne, a ażeby ma charakter książkowy, jest nieco uroczyste, oficjalne, erudycyjne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski