Byki i niedźwiedzie

Szanowni Państwo,

na giełdzie mamy dwa typy inwestorów: byki (ci, którzy liczą na wzrost kursów) i niedźwiedzie (ci, którzy grają na spadki). Jakiej użyć formy, mówiąc o nich? Przykładowo: Byki przewidywali hossę? czy Byki przewidywały hossę?

Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku

stała czytelniczka Poradni

Szanowna Pani,

choć byki i niedźwiedzie odnoszą się (w opisanej przez Panią sytuacji) do osób, to zachowują składnię niemęskoosobową: Byki przewidywały hossę, a niedźwiedzie nie wiedziały, co zrobić. Podobnie używamy nazw zwierząt, jeśli oznaczają one znaki zodiaku: Byki będą miały dużo szczęścia, a Barany powinny się uzbroić w cierpliwość.

Dodam, że przywołane przez Panią znaczenie słowa byk notowane jest w Wielkim słowniku języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego (dostępnym w sieci) – ma ono kwalifikację fleksyjną m2 (rodzaj m2, czyli rodzaj męskozwierzęcy), co oznacza, że również składnia jest niemęskoosobowa.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski