Byki i niedźwiedzie

Byki i niedźwiedzie

17.04.2022
17.04.2022

Szanowni Państwo,

na giełdzie mamy dwa typy inwestorów: byki (ci, którzy liczą na wzrost kursów) i niedźwiedzie (ci, którzy grają na spadki). Jakiej użyć formy, mówiąc o nich? Przykładowo: Byki przewidywali hossę? czy Byki przewidywały hossę?


Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku

stała czytelniczka Poradni

Szanowna Pani,

choć byki i niedźwiedzie odnoszą się (w opisanej przez Panią sytuacji) do osób, to zachowują składnię niemęskoosobową: Byki przewidywały hossę, a niedźwiedzie nie wiedziały, co zrobić. Podobnie używamy nazw zwierząt, jeśli oznaczają one znaki zodiaku: Byki będą miały dużo szczęścia, a Barany powinny się uzbroić w cierpliwość.

Dodam, że przywołane przez Panią znaczenie słowa byk notowane jest w Wielkim słowniku języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego (dostępnym w sieci) – ma ono kwalifikację fleksyjną m2 (rodzaj m2, czyli rodzaj męskozwierzęcy), co oznacza, że również składnia jest niemęskoosobowa.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!