CDDA

Witam, bardzo proszę o odpowiedź, jak należy napisać: CD Audio, CD audio, CD-Audio, CD-audio? Napisałabym CDDA, bo to jest w całości Compact Disc Digital Audio, albo skróciłabym tylko początek i wtedy byłoby: CD Digital Audio. Czy tak pisać najlepiej? Ale nikt tak nie pisze, sam Philips (wynalazca standardu) czasem pisze CDDA, czasem CD-DA, czasem CD Audio, czasem CD-Audio itd.
Proszę o pomoc. Bardzo dziękuję.
Marta
Problemem jest tylko skrót drugiej części nazwy, bo pierwszą skraca się powszechnie jako CD. Najlepszym skrótem będzie CDDA, na jego korzyść przemawia ekonomiczna forma oraz znaczne rozpowszechnienie.
CD-DA to jego wariant zasługujący na akceptację, bo podkreśla dwuczęściową budowę pełnej nazwy, która zresztą występuje też w formie Compact Disc – Digital Audio.
Skrócenia częściowe też są możliwe, np. trudno cokolwiek zarzucić formie CD Digital Audio, można jej użyć, gdy podejrzewamy, że odbiorcy nie będą w stanie rozszyfrować dwu ostatnich liter akronimu. Za mniej użyteczne uznałbym formy CD Audio, CD-Audio, w których pominięto jeden składnik, co może sugerować, że chodzi o jakiś inny typ nośnika. Skoro jednak nie ma jednego ustalonego i powszechnie przyjętego skrótu tego wyrażenia, musimy się zgodzić na kilka możliwych form.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski