Cały naród bvdvje swoją stolicę

Witam,
na ulicach Warszawy można spotkać zapisy takie jak „Cały naród bvdvje swoją stolicę” czy „ul. Dłvga”. Zastanawia mnie, czemu zamiast litery u użyto tam v.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Alfabet łaciński liczył najpierw 21 liter – kończył się na literze X. Jeszcze w starożytności dodano Y i Z, a w średniowieczu J, U i W. W czasach późniejszych użycie V zamiast U miało już tylko funkcję stylistyczną – nadawało napisom charakter antyczny, a przez to bardziej doniosły. Dla rzemieślników ryjących litery w kamieniu V jest zapewne łatwiejsze niż U, ale różnica ta nie mogła mieć istotnego znaczenia, skoro inne litery, np. B, wymagają jeszcze więcej pracy, aby oddać ich zaokrąglony rysunek.
Mirosław Bańko, PWN