Certyfikat, certyfikacja

Szanowni Państwo,
chciałam zapytać o słowo certyfikacja. Czy można udzielić certyfikacji? Kilka razy spotkałam się z takim sformułowaniem. Wydaje mi się, że jeśli już trzeba koniecznie czegoś udzielić, to raczej certyfikatu (lub przyznać certyfikat), chociaż z drugiej strony mówi się o udzieleniu akredytacji
Z jakimi czasownikami można rzeczownik certyfikacja łączyć? Czy można ją przeprowadzić (czy raczej proces certyfikacji?) lub jej dokonać?

Z poważaniem
Paulina
Certyfikat można komuś wystawić, nadać bądź go przyznać, a z punktu widzenia „odbiorcy” można certyfikat dostać albo go uzyskać. Czasownik udzielić – mimo iż ma znaczenie ‘zdecydować o przyznaniu, daniu komuś czegoś’ – występuje raczej w kolokacjach typu udzielić bonifikaty, kredytu. Certyfikację / proces certyfikacji najlepiej prowadzić bądź przeprowadzać.
Adam Wolański