Certyfikat

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy może być zastosowane wyrażenie: certyfikat przyjaciela, sponsora … (często zamiast podziękowania wpisuje się certyfikat dla… za…).
Zastanawiające jest, co miałyby oznaczać wyrażenia certyfikat (dla) przyjaciela, certyfikat (dla) sponsora. Słowo certyfikat oznacza (co zresztą było kwestionowane jeszcze dwie dekady temu) zaświadczenie poświadczające czyjeś kompetencje w jakiejś dziedzinie lub uczestnictwo w wydarzeniu, które podnosi te kompetencje (certyfikat psychoterapeuty, certyfikat znajomości języka, certyfikat udziału w szkoleniu itd.). Można sądzić, że certyfikat (dla) przyjaciela, certyfikat (dla) sponsora to ‘zaświadczenie o tym, że ktoś jest czyimś przyjacielem (w domyśle – darczyńcą) lub sponsorem – dlatego że spełnił określone warunki’. Takie użycie budzi wątpliwości – o ile można być certyfikowanym masażystą czy trenerem, o tyle już trudno być certyfikowanym przyjacielem czy sponsorem. Inaczej mówiąc – sponsorowanie jakiegoś przedsięwzięcia czy wspomaganie finansowe jakiejś instytucji nie jest czynnością (procesem), która podlega certyfikacji rozumianej jako poświadczanie kompetencji.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski