Chiny Ludowe i Chiny ludowe

Szanowni Państwo,
jak powinniśmy pisać: Chiny Ludowe, Polska Ludowa czy też Chiny ludowe, Polska ludowa? W literaturze spotykam oba te zapisy…
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Oficjalne nazwy to Chińska Republika Ludowa i Polska Rzeczpospolita Ludowa. Ich skrócone wersje to Chiny Ludowe i Polska Ludowa. Przymiotnik w zasadzie nie służy tu atrybucji, nie kwalifikuje rzeczownika, razem z nim tworzy nazwę. Jedynie więc na zasadzie gry słów można pytać, czy Polska Ludowa była rzeczywiście ludowa. Co innego, gdyby przymiotnik zapisać małą literą: pytanie postawione wyżej byłoby wtedy rzeczowe i zasadne.
Trochę zanadto wyostrzyłem różnicę. W praktyce nie jest ona aż tak znaczna, ale dzięki pewnej przesadzie łatwiej się ją dostrzega.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski