Chłopaki grały w piłkę

Szanowni Państwo!
Jak powinno być poprawnie: „Na moim podwórku chłopaki grali w piłkę” czy: „Na moim podwórku chłopaki grały w piłkę"?
Dziękuję za odpowiedź.
Liczba mnoga od chłopak to (te) chłopaki lub (ci) chłopacy. Ta druga forma jest rzadka i budzi wątpliwości normatywne wielu osób, mimo że jest poprawna. Przeważnie więc sięgamy po pierwszą formę, która jednak jest niedogodna o tyle, że nie można jej łączyć z formami męskoosobowymi czasowników. Kompromisem może być wybór rzeczownika chłopiec. W sumie ma Pani do wyboru trzy możliwości:
1. chłopaki grały w piłkę,
2. chłopacy grali w piłkę,
3. chłopcy grali w piłkę.
Mirosław Bańko