Choderlos de Laclos i Bernanos w dopełniaczu

Witam serdecznie!
Mam kłopot, jak się odmieniają w dopełniaczu:
Charlos de LaclosCharlosa de Laclos? czy Charlos’a de Laclos?
Georges BernanosGeorges’a Bernanos czy Georges’a Bernanosa?
Według wielkiego słownika ortograficznego Bernanos się nie odmienia, ale dlaczego, skoro wymawia się w nazwisku końcowe „s”?
Pozdrawiam ;)
1) W przypadku autora Niebezpiecznych zwiazków można całe nazwisko pozostawić nie odmieniane lub odmieniać tylko pierwszy człon, a więc DB. Choderlos (a. Choderlosa) de Laclos, Ms. o Choderlos (a. Choderlosie) de Laclos. Uwaga: Choderlos, nie Charlos.
2) Niektóre słowniki podają (m.in. Słownik nazw własnych), że nazwisko Bernanos może być odmieniane, należy więc akceptować formę Georges’a Bernanosa i Georges’a Bernanos. Jeśli decydujemy się na nieodmienianie nazwiska, należałoby je poprzedzić imieniem lub innym odmienianym wyrazem.
Jan Grzenia