Chojna-Duch

Szanowni Państwo,

bardzo proszę o rozstrzygnięcie i podanie paradygmatu odmiany nazwiska Chojna-Duch, którego nosicielką jest kobieta. Czy odmienia się ono według paradygmatu rzeczownikowego czy przymiotnikowego.

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Szanowny Panie,

chodzi oczywiście o pierwszy człon nazwiska: Chojna, gdyż drugi (Duch) – jako spółgłoskowy – w wypadku kobiet pozostaje nieodmieniony.

Jeśli nie wiemy, według jakiego wzorca odmienia się nazwisko żeńskie typu Chojna czy Kruszona, należy sprawdzić formę męską. Jeśliby więc męska część rodziny nosiła nazwisko Chojny, Kruszony, to odpowiednie formy żeńskie byłby przymiotnikami, a zatem odmieniałyby się: Chojnej, Kruszonej itd. Jeśli jednak męscy członkowie rodzin noszą nazwiska o postaci Chojna, Kruszona, to mamy do czynienia z rzeczownikami i tak je odmieniamy (zarówno w odniesieniu do kobiet, jak i w odniesieniu do mężczyzn): D. Chojny, C. Chojnie, B. Chojnę, N. Chojną, Ms. (o) Chojnie.

O ile mi wiadomo, w wypadku profesor Elżbiety Chojny-Duch mamy do czynienia z drugą z opisanych sytuacji.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski