Chomsky

Chomsky
15.06.2004
15.06.2004
Dzień dobry!
Chciałabym się dowiedzieć, jak odmieniać nazwisko Chomsky: D. Chomsky’ego, C. Chomsky’emu, B. Chomsky’ego, N. Chomsky’im, Msc. Chomsky’im, W. Chomsky czy Chomskiego, Chomskiemu, Chomskiego, Chomskim, Chomskim, Chomsky, czy jeszcze jakoś inaczej? A liczba mnoga: Chomscy – jak Kowalscy? A przy okazji, globalniej rzecz ujmując, jakie są reguły odmiany nazwisk zakończonych na -y?
Pozdrawiam serdecznie
Grabi
Nazwiska zakończone na -y odmieniają się jak przymiotniki, np. Batory, Batorego, Hardy, Hardy’ego, Valéry, Valéry’ego. Nie powinno to sprawiać większego problemu, trudność dotyczy ortografii – używać apostrofu, czy nie?
W nazwiskach słowiańskich apostrofu nie stosujemy, np. Czerny, Czernego, w węgierskich podobnie: Ady, Adyego, w nazwiskach niesłowiańskich końcówkę oddzielamy apostrofem (Hardy’ego, Valéry’ego), z wyjątkiem narzędnika i miejscownika, w których końcowa głoska nazwiska i początkowa końcówki się zlewają: z Hardym, o Valérym.
Nazwiska obywateli państw niesłowiańskich zakończone w wymowie na -ski, -cki możemy zapisywać dwojako, z apostrofem lub bez niego: DB. Chomsky’ego a. Chomskiego, C. Chomsky’emu a. Chomskiemu, NMs. Chomskim, lm. M. Chomscy. Przewagę zdobywa zapis bez apostrofu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego