Chorzele

Szanowni Państwo,
W województwie mazowieckim znajduje się miasto Chorzele, ostatnio modna miejscowość wypoczynkowa, jednak mało kto wie, jak powiedzieć, gdzie jedzie na wakacje: do Chorzeli czy do Chorzel. Oto jest pytanie.
Z poważaniem
R. Hellich
Nazwa Chorzele, znana od XV w., pochodzi od nazwy rodowej Chorzela. Wiedza historyczna – choć przydatna – nie pozwoli nam jednak rozstrzygnąć dzisiejszego dylematu z odmianą. Jedyne, co nie ulega wątpliwości, to fakt, iż nazwa ta ma formę liczby mnogiej (te Chorzele).
W urzędowym wykazie nazw zalecana jest forma do Chorzel, jednak nazwy proponowane do użytku urzędowego nie zawsze są identyczne z używanymi lokalnie, a poza tym chodzi Panu o użycie tej nazwy w języku mówionym, który nie musi być podporządkowany tego rodzaju rygorom. Warto dodać, iż w odległości kilkudziesięciu kilometrów na wschód (niedaleko Zambrowa) znajduje się wieś o tej samej nazwie, dla niej jednak wykaz urzędowy przewiduje dopełniacz do Chorzeli.
Z moich ustaleń (a też z Pańskiego pytania) wynika, że w odniesieniu do miasta lokalnie używane są obie formy, stwierdziłem wszakże, iż przeważa forma do Chorzel. Druga z form dopełniacza, z końcówką -i, wydaje się z gramatycznego punktu widzenia bardziej regularna, ponieważ mając problem z odmianą, możemy posłużyć się analogią do wyrazów pospolitych występujących wyłącznie w liczbie mnogiej, a mających podobne zakończenie, np. cugle, manele (tych cugli, maneli).
Konkluzja: nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obie postaci dopełniacza uznać za równoprawne, gdyby jednak uznał Pan to za nadmiar bogactwa, proszę wybrać formę do Chorzel.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski