Chronić

Mam problem z odmianą rzeczownika przy niektórych czasownikach, dokładniej: czy powinien być w dopełniaczu czy bierniku. Często wpisuję w wyszukiwarce frazy typu chronić kogo co czy kogo czego i robi się to powoli męczące. Istnieje jakaś zasada albo chociaż ułatwiająca sprawę tendencja (np. podobna do tej w niemieckim, że jeśli rzeczownik kończy się na -e, to najprawdopodobniej będzie rodzaju żeńskiego)?
Chronić wymaga biernika (kogo, co?). Sądzę, że nie miałaby Pani (nie miałby Pan) kłopotu z użyciem tego czasownika ze wyrażeniem swoja córka – jedyna wersja, jaka wydaje się naturalna, to Chronił swoją córkę przed złem. Wspominam o tym, bo jeśli mamy wątpliwości, czy jakiś czasownik wymaga biernika, czy dopełniacza, to najlepiej połączyć go z rzeczownikiem żeńskim – wówczas forma określenia sama się „ukaże” (swoją córkę to biernik, a swojej córki to dopełniacz).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski