Claude Levi-Strauss, Jean-François

 
Claude Levi-Strauss, Jean-François
6.10.2005
Witam, jak odmieniać: Claude Levi Strauss, Jean-François itp?
Dziękuję za odpowiedź.
Nazwisko słynnego antropologa zapisuje się z łącznikiem. Imię odmieniamy, pierwszego członu nazwiska nie, oto rezultat: M. Claude Lévi-Strauss, DB. Claude’a Lévi-Straussa, C. Claude’owi Lévi-Straussowi, N. Claude’em Lévi-Straussem, Ms. Claudzie Lévi-Straussie.
W dwuczłonowych imionach typu Jean-François najlepiej odmieniać każde z imion składowych, o ile jest odmienne. W naszym wypadku pierwsze imię Jean się odmienia, drugie jest nieodmienne (czasem i to imię bywa odmieniane, ale tylko w piśmie). W związku z tym otrzymujemy następujące formy: DB. Jeana-François, C. Jeanowi-François, N. Jeanem-François, Ms. Jeanie-François. Dość częstym zwyczajem jest też odmienianie wyłącznie drugiego składnika francuskich imion tego typu (np. Jean-Paula), gdyby ten sposób zastosować w naszym wypadku otrzymalibyśmy dwuczłonowe imię nieodmienne. Najważniejsze, by w określonym tekście stosować konsekwentnie jeden z podanych sposobów.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!