Co dzień

Szanowni Państwo,

wg słowników wyrażenie co dzień pisze się rozdzielnie. Przemawia to do mnie, jeśli oznacza ono 'każdego dnia', np. Co dzień wstaję o świcie. Jednakowoż co dzień (?) jest też synonimem dnia powszedniego. W zdaniu Na codzień noszę fartuch, a od święta wkładam suknię widziałbym pisownię łączną. Dodatkowo (w Wielkopolsce) zdarza mi się słyszeć w codzień, jak w dzień powszedni, co uzasadnia istnienie rzeczownika codzień (regionalizm?). Co Państwo na to?

TM

Szanowny Panie,

niezależnie od znaczenia co dzień piszemy rozłącznie. Zgadzam się z Panem, że w przywołanym przez Pana wyrażeniu o charakterze gwarowym (nie udało mi się znaleźć poświadczenia jego użycia, ale wynika to zapewne z niedostatku korpusów gwarowego języka mówionego) ciąg głosek słyszanych jako [codzień] można uznać za rzeczownik – wówczas być może należałoby go zapisywać łącznie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski