Co jest przysłowiem?

Co jest wyznacznikiem tego, które związki frazeologiczne można uznać za przysłowia?
Grzegorz Szpila w zajmującej i zgrabnie napisanej książeczce Krótko o przysłowiu wymienia aż 14 cech przysługujących przysłowiom, na pierwzym miejscu stawiając to, że przysłowie jest powiedzeniem, a na drugim – że zdaniem. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że iloczyn logiczny tych 14 kryteriów wyznacza zakres przysłów w sposób nie budzący wątpliwości. W praktyce decyduje chyba tradycja: to ona sprawia, że w zbiorach przysłów figuruja zwroty, które z punktu widzenia nawet najprostszych, wyżej wymienionych kryteriów wcale przysłowiami nie są, a z drugiej strony – że nie nazywa się przysłowiami różnych jednostek „przysłowiopodobnych”, np. autorskich sentencji albo mniej lub bardziej sensownych rymowanek, które niedawno wydała w formie słownika Maria Nagajowa.
Mirosław Bańko, PWN