Co może być powodem do dumy?

Czy można być dumnym z bycia Polakiem, czarnym lub gejem? Czy to ma sens? W języku angielskim są gay pride i black pride, w polskim takie zestawienia są rzadsze, ale istnieje duma etniczna. Czy można być dumnym z faktu urodzenia się i wychowania w danym kraju, co jest niezależne od nas i nie jest też żadnym osiągnięciem? Wielu ludzi kwestionuje takie zwroty, twierdząc że nie mają sensu i dumnym można być wyłącznie z własnych osiągnięć. Chciałbym poznać Państwa (specjalistów od języka) zdanie.
Pojęcie dumy jest bardzo pojemne – z jednej strony jest to poczucie zadowolenia z własnych osiągnięć lub z osiągnięć bliskich nam osób (np. Z dumą pokazywał ordery), z drugiej strony jest to poczucie własnej wartości i godności (np. duma narodowa, urażona duma). I właśnie przywołana przez Pana duma etniczna (a także angielskie gay pride i black pride) zawierają ten pierwiastek godności i poczucia własnej wartości, które sprawiają, że człowiek (np. reprezentant narodu) nie czuje się gorszy od innych lub wręcz czuje się pod jakimś względem lepszy, wartościowszy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski