Co można świadczyć

Szanowni Państwo,

W ustawie z dnia 2 marca 2020 r. popularnie zw. tarczą antykryzysową w art. 15x ust. 2 pkt 7 mowa jest o świadczeniu czynności bankowych. Czy ten zwrot jest poprawny? Zwykle mówi się o świadczeniu usług bądź wykonywaniu czynności.

W tej samej ustawie mówi się, że „… wynagrodzenie było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa GUS” (art. 15g ust. 7 i in.). Czy prezes może ogłosić wynagrodzenie czy raczej wysokość wynagrodzenia? Aneta

Szanowna Pani,

istotnie, świadczymy usługi, a czynności wykonujemy – w zacytowanym zdaniu doszło zatem do naruszenia łączliwości leksykalnej. Także druga Pani jest jak najbardziej słuszna.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski