Co robi program?

Spotkałem się z opinią, że sformułowania typu program wyznaczył wynik są niepoprawną personifikacją programu, komputera itp. Rzekomo jedyną poprawną formą jest wynik został wyznaczony za pomocą programu. Tymczasem użytkownik komputera zwykle traktuje program jako „czarną skrzynkę”, do której wprowadza dane i z której odbiera wyniki. Czy naprawdę musimy traktować program jak narzędzie podobne do młotka czy liczydeł? Od „jedynej poprawnej” formy odstręcza mnie także jej rozwlekłość.
Owszem, zdania typu Program wyznaczył wynik, Program ustalił, że…., Komputer wyliczył… itd. zawierają personifikacje programu czy komputera, ale nie ma w tym nic złego. Posługujemy się personifikacjami od wieków, bo to ułatwia nam rozumienie świata (komputer – zwany dawniej zresztą mózgiem elektronowymzapisuje, zapamiętuje, odczytuje, zamyka, otwiera…). Mówimy przecież też badania pokazały / ujawniły / dowiodły itd.
Zwrot program wyznaczył wynik jest więc, moim zdaniem, poprawny. Należy jednak raczej do języka potocznego. W tekstach specjalistycznych (np. naukowych) właściwsze byłoby sformułowanie w pełni oddające istotę rzeczy, czyli np. wynik został wyznaczony za pomocą programu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski