Co robimy z łóżkiem?

Szanowni Państwo,

Czy wyrażenie pościełam łóżko jest wyrażeniem prawidłowym, czy też raczej powinno się powiedzieć ścielę łóżko?

Z wyrazami szacunku,

Anna Żurawska

Szanowna Pani,

łóżko się ściele lub ścieli. Mamy tu dwa czasowniki: słać (ja ścielę, ty ścielesz, on ściele, my ścielemy, wy ścielecie, oni ścielą) oraz ścielić (ja ścielę, ty ścielisz, on ścieli, my ścielimy, wy ścielicie, oni ścielą), z których za poprawniejszy, bardziej staranny długo uchodził ten pierwszy (współcześnie jednak oba odczuwane są jako równoprawne). Oba mają swe odpowiedniki dokonane: posłać i pościelić, które odmieniają się według tych samych wzorców co słać i ścielić (trzeba pamiętać jednak, że pościelę, pościelesz itd. oraz pościelę, pościelisz itd. to formy czasu przyszłego, gdyż czasowniki dokonane nie mają czasu teraźniejszego).

Forma pościełam jest niepoprawna, bo nie istnieje czasownik pościełać (choć istnieją: naściełać, zaściełać, pozaściełać, podściełać, prześciełać, uściełać, wyściełać, powyściełać, przyściełać, rozściełać – te odmieniają się według I koniugacji, czyli mają zakończenia -am, -asz).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski