Co się nie podoba?

Niejednoznaczne zdanie. Jak rozumieć?

Im jednak nie podobają się wszystkie działania zagranicznych dziennikarzy.

1. Im jednak (nie podobają się) wszystkie działania zagranicznych dziennikarzy.

2. Im jednak nie (podobają się wszystkie) działania zagranicznych dziennikarzy.

Zdanie jest niejednoznaczne. Jeśli chodziło o to, że nie wszystkie działania dziennikarzy komuś się nie podobają, należało powiedzieć: Im podobają się nie wszystkie działania zagranicznych dziennikarzy.

Jeśli o to, że wszystkie działania są nieaprobowalne, należało powiedzieć: Im nie podobają się żadne działania zagranicznych dziennikarzy

Podobnie dwuznaczne jest np. zdanie: Nie lubię wszystkich sąsiadów. Może ono znaczyć 'nie wszystkich sąsiadów lubię' oraz 'nie lubię żadnego sąsiada'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski