Co się robi z fundamentem?

Czy poprawne jest połączenie założyć fundament? W słownikach występuje jedynie położyć fundament.
Fundament łączy się z czasownikami kłaść – położyć. Zwrot założyć (zakładać) fundament nie jest uzasadniony, ponieważ czasowników założyć – zakładać używamy w odniesieniu do tego, co ma być na wierzchu czegoś (założyć czapkę) lub w środku czegoś (założyć plombę). Tymczasem fundament jest pod czymś.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski