Co się z czym łączy?

Szanowni Państwo,
mam dwa pytania składniowe.
1. Jeśli czytelnikiem takiego tekstu jest osoba wrażliwa językowo, to takie drobne akcenty mogą go/ją bardzo przychylnie nastawić do autora.
Jegoczytelnika czy osobę?
2. Techniki motywacyjne, czy też filozoficzne podejście do motywacji, które tutaj prezentuję, jest/są owocem wielu lat moich zmagań się z samym sobą.
techniki czy jestpodejście?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
W pierwszym zdaniu poprawne są obie wersje, choć lepiej brzmi wersja z zaimkiem odnoszącym się do drugiego elementu wypowiedzenia, czyli: …to takie drobne akcenty mogą ją bardzo przychylnie nastawić… .
W drugim zdaniu element czy też filozoficzne podejście do motywacji jest dopowiedzeniem, a zatem końcowa część wypowiedzenia (jest/są owocem wielu lat moich zmagań…) łączy się składniowo z wyrażeniem techniki motywacyjne. Poprawnie więc powiemy: Techniki motywacyjne, czy też filozoficzne podejście do motywacji, które tutaj prezentuję, są owocem wielu lat moich zmagań się z samym sobą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski